| Variantgulv NO | Ja |
| Variantgulv SE | Ja |
| Udseende: | Light Luena Oak |
| Overflade: | Laminat |
| Tykkelse: | 10 mm |
| Bredde: | 246 mm |
| Længde: | 2.050 mm |
| Slidklasse: | 32 |
| Slidgaranti: | 20 år privat, 5 år erhverv |
| Fas: | Ja, 4 sider |
| Kliksystem: | Ja |
| Gulvvarme: | Ja |
| Pakkeindhold: | 2,530 m2 |
| Andet: | Blauer Engel og PEFC certificeret |
| Varenr.: | 97 414694 (1091) |
| Vigtigt: | Bestiller du en vareprøve skal du være opmærksom på, at du kun modtager et lille udsnit af gulvet, der giver dig mulighed for at se gulvets udseende og bedømme kvaliteten. Du modtager ikke et helt gulvbræt. Du kan max bestille 3 prøver af samme vare. |
Beskrivelse
Giv dine rum et lyst og tidløst løft med Light Luena Oak. Dette laminatgulv forener den klassiske skønhed fra egetræ med en overlegen holdbarhed, der gør det ideelt til både det travle hjem og let erhverv. Laminatgulvet er i slidklasse 32 og kommer med 20 års slidgaranti ved montage i private boliger.
De ekstra lange og brede planker på hele 2050 x 246 mm skaber en unik ro og en følelse af luksus, der får selv mindre rum til at virke større. De fasede kanter på alle fire sider fremhæver hver enkelt planke og giver gulvet det klassiske udtryk af ægte plankegulv.
Med den innovative “smoothtouch”-overflade får du en finish, der ikke bare ser autentisk ud, men også føles behagelig og silkeblød under fødderne. Samtidig gør overfladen at gulvet er nemt at rengøre og vedligeholde.
Det praktiske og moderne kliksystem sikrer en effektiv og præcis lægning uden brug af lim.
Gulvet er både Blauer Engel og PEFC-certificeret, hvilket er din garanti for at gulvet bidrager til et sundere indeklima og en mere ansvarlig skovdrift.
Til dette laminatgulv passer:
Tape, dampspærre og underlag
Til rengøring anbefaler FlotteGulve.dk
Til regelmæssig rengøring: Clean & Green Active
Til opfriskning af gulvet: Clean & Green Aqua Shield
