Varen kan ses i butikken i: |
Ikast |
| Variantgulv NO | Ja |
| Variantgulv SE | Ja |
| Træsort: | Røget Eg |
| Overfladebehandling: | Klar matlak |
| Tykkelse: | 8,5 mm |
| Bredde: | 70 mm |
| Længde: | 500 mm |
| Slidlag: | Ca. 3,2 mm |
| Konstruktionsgaranti: | 25 år |
| Fas: | Nej |
| Kliksystem: | Nej |
| Gulvvarme: | Formstabilt og velegnet til vandbåren gulvvarme |
| Sortering: | Design |
| Pakkeindhold: | 2,8 m2 |
| Andet: | Skal fuldlimes til undergulvet |
| Varenr.: | 141 13709 (96) |
| Vigtigt: | Bestiller du en vareprøve skal du være opmærksom på, at du kun modtager et lille udsnit af gulvet, der giver dig mulighed for at se gulvets udseende og bedømme kvaliteten. Du modtager ikke et helt gulvbræt. Du kan max bestille 3 prøver af samme vare. Bestiller du flere vil du kun få tilsendt (og betale for) 3 prøver. |
Beskrivelse
Dette smukke sildebensparket er markant mørkere end et traditionelt røget egetræsgulv, hvilket giver det et unikt og eksklusivt udtryk. Den dybe farvetone tilfører rummet karakter og gør gulvet til et elegant blikfang, uanset hvor det lægges.
Da gulvet ikke har kliksystem, skal det fuldlimes til undergulvet. Til gengæld giver formatet mulighed for at skabe mange smukke mønstre, herunder det klassiske sildebensmønster.
Trægulvet er udført i den naturlige Design sortering og har en klar matlak, der fremhæver træets struktur og varme glød.
Til dette trægulv passer:
Til rengøring anbefaler FlotteGulve.dk
Til regelmæssig rengøring: Clean & Green Natural
Til grundrens: Clean & Green Active
Til opfriskning af gulvet: Clean & Green Aqua Shield
