| Variantgulv NO | Ja |
| Variantgulv SE | Ja |
| Udseende: | iD Click Ultimate 55 - Chatillon Oak Natural |
| Overflade: | Vinyl TEKTANIUM |
| Tykkelse: | 6,5 mm |
| Bredde: | 243 mm |
| Længde: | 1.500 mm |
| Beskrivelse: | Må lægges uden adskillelser i et areal på op til 20x20 m (max. 400 m²) |
| Slidklasse: | 34 |
| Slidgaranti: | 20 år privat, 5 år erhverv |
| Fas: | Ja, 4 sider |
| Kliksystem: | Ja, GenClick® |
| Gulvvarme: | Ja |
| Pakkeindhold: | 1,094 m2 |
| Andet: | Akustikbagside med trinlydsdæmpning på 19 dB |
| Varenr.: | 106 260023005 (101) |
| Vigtigt: | Bestiller du en vareprøve skal du være opmærksom på, at du kun modtager et lille udsnit af gulvet, der giver dig mulighed for at se gulvets udseende og bedømme kvaliteten. Du modtager ikke et helt gulvbræt. Du kan max bestille 3 prøver af samme vare. Bestiller du flere vil du kun få tilsendt (og betale for) 3 prøver. |
| DB nummer | 2348304 |
Beskrivelse
Ønsker du et lyst og naturligt gulv med et roligt udtryk og høj slidstyrke? Chatillon Oak Natural fra Tarkett er et eksklusivt LVT-vinylgulv, der fungerer perfekt til både private hjem og erhverv.
Gulvet er udført i plankeformat med et autentisk og naturtro design inspireret af lys, naturlig eg. De diskrete åretegninger og den 4-sidede fas giver plankerne et elegant udtryk, som tilfører gulvet dybde. Den ultramatte TEKTANIUM™-overflade reducerer refleksioner markant og skaber et eksklusivt look, samtidig med at overfladen øger gulvets modstandsdygtig over for ridser, pletter og daglig slitage.
Gulvets kompositkerne gør gulvet velegnet til rum med store temperaturvariationer fra +10 °C til +40 °C. Det mest unikke ved gulvet er, at gulvet kan lægges sammenhængende på arealer helt op til 400 m² (20 x 20 meter). Det giver mulighed for at føre gulvet gennem flere rum og døråbninger og opnå et flot, ensartet helhedsudtryk uden brug af overgangsskinner.
Med slidklasse 34 er gulvet designet til høj belastning og fungerer lige så godt i det aktive hjem som i butikker, kontorer og andre erhvervsmiljøer med store, åbne flader. Den integrerede akustikbagside dæmper trinlyd med op til 19 dB og bidrager til en mere behagelig akustik og øget komfort i hverdagen.
Til rengøring anbefaler FlotteGulve.dk
Til daglig rengøring Trip Trap Vinyl-, Laminat- og laksæbe
Til pleje Trip Trap Vinyl-, Laminat- og Lakpleje
