| Variantgulv NO | Ja |
| Variantgulv SE | Ja |
| Udseende: | iD Click Ultimate 55 - English Oak Classical |
| Overflade: | Vinyl TEKTANIUM |
| Tykkelse: | 6,5 mm |
| Bredde: | 243 mm |
| Længde: | 1.500 mm |
| Beskrivelse: | Må lægges uden adskillelser i et areal på op til 20x20 m (max. 400 m²) |
| Slidklasse: | 34 |
| Slidgaranti: | 20 år privat, 5 år erhverv |
| Fas: | Ja, 4 sider |
| Kliksystem: | Ja, GenClick® |
| Gulvvarme: | Ja |
| Pakkeindhold: | 1,094 m2 |
| Andet: | Akustikbagside med trinlydsdæmpning på 19 dB |
| Varenr.: | 106 260022016 (111) |
| Vigtigt: | Bestiller du en vareprøve skal du være opmærksom på, at du kun modtager et lille udsnit af gulvet, der giver dig mulighed for at se gulvets udseende og bedømme kvaliteten. Du modtager ikke et helt gulvbræt. Du kan max bestille 3 prøver af samme vare. Bestiller du flere vil du kun få tilsendt (og betale for) 3 prøver. |
| DB nummer | 2348302 |
Beskrivelse
Tarkett iD Click Ultimate 55 i English Oak Classical er et tidløst vinylgulv med et varmt og klassisk egetræsudtryk, der tilfører rummet ro og elegance. Gulvet er velegnet til både moderne og mere traditionelle indretninger og skaber en indbydende atmosfære med sit naturlige farvespil.
Gulvet er udført i plankeformat og gengiver egetræets klassiske åretegning og struktur på en flot realistisk måde. Med 4-siders fas fremhæves plankernes form og giver gulvet dybde samt et flot, ensartet udtryk. Den ultramatte TEKTANIUM™-overflade mindsker genskin fra dagslys og gør samtidig gulvet ekstra modstandsdygtigt over for ridser, pletter og daglig slitage.
Gulvets kompositkerne gør gulvet velegnet til rum med temperaturudsving fra +10 °C til +40 °C og sikrer, at gulvet bevarer sit udseende over tid. En stor fordel ved dette gulv er, at det kan lægges i sammenhængende flader på helt op til 400 m² (20 x 20 meter). Det giver mulighed for at skabe et gennemgående og harmonisk udtryk gennem døråbninger, og dermed på tværs af flere rum, helt uden brug af overgangsskinner.
Med slidklasse 34 er gulvet udviklet til høj belastning og egner sig både til private boliger og erhvervsmiljøer med meget trafik. Den integrerede akustikbagside reducerer trinlyd med op til 19 dB og bidrager til en mere behagelig akustik og øget komfort.
Til rengøring anbefaler FlotteGulve.dk
Til daglig rengøring Trip Trap Vinyl-, Laminat- og laksæbe
Til pleje Trip Trap Vinyl-, Laminat- og Lakpleje.
