| Variantgulv NO | Ja |
| Variantgulv SE | Ja |
| Udseende: | iD Click Ultimate 55 - Highland Oak Arabica |
| Overflade: | Vinyl TEKTANIUM |
| Tykkelse: | 6,5 mm |
| Bredde: | 200,5 mm |
| Længde: | 1.200 mm |
| Beskrivelse: | Må lægges uden adskillelser i et areal på op til 20x20 m (max. 400 m²) |
| Slidklasse: | 34 |
| Slidgaranti: | 20 år privat, 5 år erhverv |
| Fas: | Ja, 4 sider |
| Kliksystem: | Ja, GenClick® |
| Gulvvarme: | Ja |
| Pakkeindhold: | 1,203 m2 |
| Andet: | Akustikbagside med trinlydsdæmpning på 19 dB |
| Varenr.: | 106 260021021 (1068) |
| Vigtigt: | Bestiller du en vareprøve skal du være opmærksom på, at du kun modtager et lille udsnit af gulvet, der giver dig mulighed for at se gulvets udseende og bedømme kvaliteten. Du modtager ikke et helt gulvbræt. Du kan max bestille 3 prøver af samme vare. Bestiller du flere vil du kun få tilsendt (og betale for) 3 prøver. |
| DB nummer | 2348295 |
Beskrivelse
Highland Oak Arabica er et karakterfuldt vinylgulv med et dybt og sofistikeret egetræslook, der tilfører rummet en eksklusiv og rolig stemning. Den mørke arabica-nuance giver gulvet tyngde og elegance og egner sig særligt godt til rum, hvor der ønskes en mere indrammet og stemningsfuld atmosfære fx soveværelser, stuer eller loungeprægede miljøer.
Gulvet er udført i plankeformat og har tydelige og levende åretegninger, som understreger det naturtro egetræsudtryk. Med 4-siders fas fremhæves plankerne elegant og bidrager til et eksklusivt og gennemført helhedsindtryk. Den ultramatte TEKTANIUM™-overflade giver et roligt udtryk med minimal genskin og gør gulvet mere modstandsdygtigt overfor ridser og pletter.
Det, der gør dette gulv særligt, er muligheden for at montere det i store, sammenhængende flader på op til 400 m² (20 x 20 meter). Det bidrager til et ensartet udtryk på tværs af rum og døråbninger uden brug af overgangsskinner. Gulvet tåler rum med temperaturudsving mellem +10 °C og +40 °C, hvilket giver stor fleksibilitet i både bolig og erhverv.
Gulvet er klassificeret i slidklasse 34 og er velegnet til områder med høj daglig aktivitet, både i private hjem og i erhvervsmiljøer. Gulvet er udstyret med en akustikbagside, der reducerer trinlyd med op til 19 dB.
Til rengøring anbefaler FlotteGulve.dk
Til daglig rengøring Trip Trap Vinyl-, Laminat- og laksæbe
Til pleje Trip Trap Vinyl-, Laminat- og Lakpleje.
