| Variantgulv NO | Ja |
| Variantgulv SE | Ja |
| Udseende: | iD Click Ultimate 55 - Vintage Zinc Black |
| Overflade: | Vinyl TEKTANIUM |
| Tykkelse: | 6,5 mm |
| Bredde: | 320 mm |
| Længde: | 640 mm |
| Beskrivelse: | Må lægges uden adskillelser i et areal på op til 20x20 m (max. 400 m²) |
| Slidklasse: | 34 |
| Slidgaranti: | 20 år privat, 5 år erhverv |
| Fas: | Ja, 4 sider |
| Kliksystem: | Ja, GenClick® |
| Gulvvarme: | Ja |
| Pakkeindhold: | 1,434 m2 |
| Andet: | Akustikbagside med trinlydsdæmpning på 19 dB |
| Varenr.: | 106 260015039 (1074) |
| Vigtigt: | Bestiller du en vareprøve skal du være opmærksom på, at du kun modtager et lille udsnit af gulvet, der giver dig mulighed for at se gulvets udseende og bedømme kvaliteten. Du modtager ikke et helt gulvbræt. Du kan max bestille 3 prøver af samme vare. Bestiller du flere vil du kun få tilsendt (og betale for) 3 prøver. |
| DB nummer | 2348258 |
Beskrivelse
Ønsker du et mørkt og råt gulv med et industrielt præg? Vintage Zinc Black er et LVT-vinylgulv med et zinkinspireret look, der skaber en mørk og stemningsfuld ramme omkring indretningen.
GVinylgulvet er udført i et rustikt og nuanceret look med en mat overflade og fine variationer i det mørke farvespil. Den ultramatte TEKTANIUM™-overflade reducerer genskin fra lysindfald og medvirker til at give gulvet den høje slidstyrke.
Har du en åben planløsning eller ønsker du et sammenhængende gulvforløb på tværs af flere rum, giver dette gulv stor frihed i indretningen. Vinylgulvet kan monteres i store, sammenhængende flader på op til 400 m² (20 x 20 meter), hvilket gør det muligt at føre gulvet gennem rum uden brug af overgangsskinner.
Gulvet kan derudover anvendes i rum med temperaturudsving fra +10 °C til +40 °C.
Med slidklasse 34 er gulvet udviklet til områder med høj daglig aktivitet. Vinylgulvets integrerede akustikbagside reducerer trinlyd med op til 19 dB og bidrager til en mere behagelig akustik.
Til rengøring anbefaler FlotteGulve.dk
Til daglig rengøring Trip Trap Vinyl-, Laminat- og laksæbe
Til pleje Trip Trap Vinyl-, Laminat- og Lakpleje.
