| Variantgulv NO | Ja |
| Variantgulv SE | Ja |
| Træsort: | Eg |
| Overfladebehandling: | 8 gange Ultramat lak |
| Tykkelse: | 13,5 mm |
| Bredde: | 145 mm |
| Længde: | 580 mm |
| Konstruktionsgaranti: | Privat 30 år - Erhverv 5 år |
| Fas: | Ja, 4 sider |
| Kliksystem: | Clic&Go - svømmende uden brug af lim |
| Gulvvarme: | Ja |
| Sortering: | Accent |
| Pakkeindhold: | 1,01 m2. |
| Andet: | Svanemærket og PEFC-certificeret. |
| Varenr.: | 18 146006 (1194) |
| Vigtigt: | Bestiller du en vareprøve skal du være opmærksom på, at du kun modtager et lille udsnit af gulvet, der giver dig mulighed for at se gulvets udseende og bedømme kvaliteten. Du modtager ikke et helt gulvbræt. Du kan max bestille 3 prøver af samme vare. Bestiller du flere vil du kun få tilsendt (og betale for) 3 prøver. |
| DB nummer | 2484733 |
Beskrivelse
Charlottenlund Eg Accent Natur fra Timberman er et klassisk sildebensgulv i egetræ med et levende og karakterfuldt udtryk. Den smukke accentsortering giver gulvet ekstra spil og variation med både lyse og mørke nuancer. Kombinationen af det traditionelle sildebensmønster og det varme egetræslook skaber et elegant gulv, der passer naturligt ind i både moderne og mere klassiske hjem.
De børstede stave fremhæver egetræets smukke åretegninger, mens den ultramatte natur lak, giver et roligt og naturligt udtryk. Den slidstærke overflade beskytter gulvet mod ridser og daglig slidtage.
Charlottenlund er udstyret med Easy To Clean-overfladebehandling, som gør den daglige rengøring lettere, mens Edge Protection hjælper med at beskytte kanterne mod mørke endestød og almindelig brug. Den 4-sidede fas fremhæver hver enkelt stav og giver ekstra dybde til sildebensmønsteret.
Gulvet monteres hurtigt og enkelt med Clic&Go kliksystemet. Desuden er gulvet godkendt til gulvvarme, og er både Svanemærket og PEFC-certificeret.
Til dette plankegulv passer:
Til rengøring anbefaler FlotteGulve.dk
Til regelmæssig vask: Clean & Green natural økologisk rengøringsmiddel
Til Pleje af gulvet: Trip Trap pleje til vinyl, laminat og lakerede trægulve
