| Variantgulv NO | Ja |
| Variantgulv SE | Ja |
| Træsort: | Eg |
| Overfladebehandling: | 8 gange Ultramat lak |
| Tykkelse: | 13,5 mm |
| Bredde: | 145 mm |
| Længde: | 580 mm |
| Konstruktionsgaranti: | Privat 30 år - Erhverv 5 år |
| Fas: | Ja, 4 sider |
| Kliksystem: | Clic&Go - svømmende uden brug af lim |
| Gulvvarme: | Ja |
| Sortering: | Accent |
| Pakkeindhold: | 1,01 m2. |
| Andet: | Svanemærket og PEFC-certificeret. |
| Varenr.: | 18 146007 (1196) |
| Vigtigt: | Bestiller du en vareprøve skal du være opmærksom på, at du kun modtager et lille udsnit af gulvet, der giver dig mulighed for at se gulvets udseende og bedømme kvaliteten. Du modtager ikke et helt gulvbræt. Du kan max bestille 3 prøver af samme vare. Bestiller du flere vil du kun få tilsendt (og betale for) 3 prøver. |
| DB nummer | 2484735 |
Beskrivelse
Charlottenlund Eg Accent Caramel fra Timberman er et karakterfuldt sildebensgulv i egetræ med varme karamelfarvede nuancer og et levende udtryk. Den smukke accentsortering skaber variation mellem stavene med både lyse og mørkere toner, som giver gulvet masser af dybde og personlighed. Det klassiske sildebensmønster kombineret med de varme trætoner tilfører rummet en eksklusiv og indbydende atmosfære.
De børstede stave fremhæver egetræets flotte åretegninger og giver overfladen en levende struktur. Gulvet er behandlet med 8 lag ultramat lak i glansgrad 5, som beskytter gulvet mod daglig brug.
Charlottenlund Eg Accent Caramel er udstyret med Easy To Clean-overfladebehandling, som gør rengøringen lettere i hverdagen. Samtidig hjælper Edge Protection med at beskytte gulvets kanter mod mørke endestød. Den 4-sidede fas markerer hver stav elegant og fremhæver sildebensmønsterets klassiske udtryk.
Gulvet monteres nemt med Timbermans Clic&Go kliksystem som svømmende gulv og er desuden godkendt til gulvvarme. Derudover er gulvet både Svanemærket og PEFC-certificeret.
Til dette plankegulv passer:
Til rengøring anbefaler FlotteGulve.dk
Til regelmæssig vask: Clean & Green natural økologisk rengøringsmiddel
Til Pleje af gulvet: Trip Trap pleje til vinyl, laminat og lakerede trægulve
