Varen kan ses i butikken i: |
Ikast |
| Variantgulv NO | Ja |
| Variantgulv SE | Ja |
| Udseende: | Planum Silence 55 - Light Concrete |
| Overflade: | Vinyl |
| Tykkelse: | 6 mm |
| Bredde: | 457 mm |
| Længde: | 914 mm |
| Beskrivelse: | Trinlydsdæmpning 19 DB - Korkbagside |
| Slidklasse: | 34 |
| Slidgaranti: | 25 år |
| Fas: | Ja, 4 sider microfas |
| Kliksystem: | Ja, 5G |
| Gulvvarme: | Ja |
| Pakkeindhold: | 2,090 m2 |
| Andet: | Indoor Air Comfort Gold certificeret |
| Varenr.: | 25 9760 55 0100 (1191) |
| Vigtigt: | Bestiller du en vareprøve skal du være opmærksom på, at du kun modtager et lille udsnit af gulvet, der giver dig mulighed for at se gulvets udseende og bedømme kvaliteten. Du modtager ikke et helt gulvbræt. Du kan max bestille 3 prøver af samme vare. Bestiller du flere vil du kun få tilsendt (og betale for) 3 prøver. |
Beskrivelse
Skab et lyst og moderne udtryk med Light Concrete fra Ege Planum Silence 55-serien. Gulvet har et elegant betoninspireret design i lyse grå nuancer, som tilfører rummet et roligt og minimalistisk look. Det stilrene fliseudtryk passer perfekt ind i både moderne boliger og eksklusive erhvervsmiljøer.
Planum Silence 55 er udviklet med fokus på både komfort og funktionalitet. Den integrerede korkbagside reducerer trinlyd med op til 19 dB og bidrager til en mere behagelig gangkomfort i hverdagen. Gulvet er desuden 100% fri for phtalater og Indoor Air Comfort Gold certificeret, hvilket bidrager til et sundere indeklima.
Det brugervenlige 5G kliksystem gør gulvet hurtigt og enkelt at montere som en svømmende konstruktion, helt uden brug af lim. Det gør gulvet særligt oplagt til både renoveringsprojekter og lejemål, hvor undergulvet ønskes bevaret.
Klikgulvet er udført i plankeformat med 4-siders microfas.
Til rengøring anbefaler FlotteGulve.dk
Til daglig rengøring Trip Trap Vinyl-, Laminat- og laksæbe
Til pleje Trip Trap Vinyl-, Laminat- og Lakpleje.
